Patnáctiletí Švejda, Krpatová a Zuzáková mají jistotu medaile

Na republikovém šampionátu v Praze probíhá radikální omlazení. V sobotních dopoledních čtvrtfinálových zápasech si medaili zajistili tři teprve patnáctiletí badmintonisté.

Semifinále MČR začíná ve 14:00 a opět jej můžete sledovat na YouTube kanálu ČBaS a na webu TN.cz.

Co se o dva body nepovedlo v singlu, dokázal Tomáš Švejda v mixu - získat v patnácti letech (minimálně) bronzovou medaili. Spolu se Sabinou Milovou porazili ve třech setech a po téměř hodinovém boji Ondřeje Helara s Veronikou Srncovou.

Jejich soupeřem v boji o finále bude Michal Hubáček s Lucií Krpatovou. Asi nejvyhecovanější pár dosavadního průběhu turnaje svou vlnou badmintonové euforie spláchl i druhý nasazený pár Jaromír Janáček, Hana Milisová a po zásluze postupuje. Finále mixu na letošním MČR si tak s jistotou zahraje jeden patnáctiletý hráč – stejně „stará“ jako Švejda je i Lucie Krpatová.
Přátelství jejich zápas nenarušilo: Jan Louda a Petr Beran. Foto: Pavel Růžička.

Bez zápletky nebylo utkání devítinásobných mistrů republiky Jakuba Bitmana s Alžbětou Bášovou proti Bedřichu Valentovi s Martinou Krocovou. Po první jednoznačné sadě (21:9) ve druhém setu obhájci zvolnili a Valenta s Krocovou si zlepšeným výkonem vypracovali dva setboly. Koncovku ale, jak typicky, získali Jakub s Alžbětou bezchybně zvládnutými situacemi na podání a příjmu.

Jejich semifinálovými soupeři budou třetí nasazení Vojtěch Šelong a Denisa Šikalová, kteří nedovolili třetí set a nově vytvořenou dvojici Jana Somerlíka s Kateřinou Tomalovou porazili 21:13 a 21:19.

Druhá nasazená Pavelková končí

Úvodní slova tohoto textu o zásadním omlazení potvrdily i zápasy ženské dvouhry.

Po pátečním vypadnutí mužské jedničky Adama Mendreka se o další překvapení postarala patnáctiletá Kateřina Zuzáková, jež vyřadila dvojku ženského pavouku Zuzanu Pavelkovou. Zuzáková po většinu zápasu ostrou hrou diktovala tempo, a i když v koncovce druhého setu vedla Pavelková 19:18, zápas ji stála chyba z podání a příjmu.

Soupeřkou Zuzákové v semifinále bude Sabina Milová, která ve dvou setech vyřadila Anežku Nováčkovou. V horní polovině dojde na očekávaný souboj bývalých deblových spoluhráček Kateřiny Tomalové a Terezy Švábíkové. Tomalová s přehledem porazila Zuzanu Klusoňovou, Švábíková v podobném stylu Michaelu Myšákovou.

Sabina Milová a Tomáš Švejda. Foto: Pavel Růžička.

Ondřej Král po včerejším vítězstvím nad Adamem Mendrekem varoval před příliš brzkou euforií. Zápas s Lukášem Holubem však zvládl soustředěným výkonem na jedničku. Skóre 21:12 a 21:11 nicméně nevypovídá o vyrovnanosti a náročnosti zápasu. Král má první medaili mezi dospělými, Lukáš Holub sklidil potlesk diváků za to, že během jedné výměny předvedl dvě totální rybičky.

Očekávaný zápas mezi Janem Loudou a Petrem Beranem, vrstevníky a deblisty, kteří spolu v roce 2014 získali bronz na mistrovství Evropy do 15 let v Basileji, měl v prvním setu až příliš jednoznačný průběh ve prospěch prvně jmenovaného - 21:9.

Beran se ale v druhém setu dostal do své typické hry plné překvapivých křivek i obranných variant a vypracoval si náskok. Ten se zastavil při skóre 19:15. V tu chvíli Louda předvedl mistrovskou koncovku a nátlakovou,nebojácnou a skoro až deblovou hrou získal šesti body v řadě druhý set i zápas pro sebe.

Stejné skóre - 21:9 a 21:19, měl i zápas mezi Lukášem Zevlem a Jaromírem Janáčkem. Souboj dvou stylů - útočného zabijáka Janáčka a maratonce Zevla - se proti předpokladům nekonal. Zevl překvapil Janáčka útočnou hrou a byl to najednou on, kdo diktoval tempo.

Michal Světnička a Vojtěch Šelong zatím na turnaji řádí. Foto: Pavel Růžička.

I když Jaromír odvrátil čtyři mečboly, obrat nedotáhl. Po výhozu do autu se mohl z další kariérní medaile radovat Lukáš Zevl.

Palec nahoru pro Bedřicha Valentu. Ten vyrukoval na favorizovaného Milana Ludíka nebojácně a překvapivě měl více ze hry. Euforicky hrající Valenta získal první set 24:22 a hala větřila další možný šok. Ludík, viditelně nehrající s přehledem, pak ale zmobilizoval síly a další dva sety získal pro sebe.

Bedřich Valenta předvedl pravděpodobně úder šampionátu: za stavu 5:3 ve třetím setu Ludík plnou silou sklepával na síti, Valenta však jeho konečný úder vrátil na druhou stranu ležérně - a nechytatelně - za zády.

Černými koňmi turnaje deblů - nebo podle výraznosti hlasového projevu spíš tygry - jsou Vojtěch Šelong a Michal Světnička. Ti dnes zvládli otočit další třísetovou bitvu a po vítězství nad párem Jaromír Janáček, Tomáš Švejda si zahrají o finále. Tam však čekají Jakub Bitman s Pavlem Drančákem, kteří si s přehledem poradili s dvojicí Hošek, Jelínek.

Tereza Švábíková - výjimečně na kolenou. Foto: Pavel Růžička.

Druhou semifinálovou dvojici tvoří Petr Beran s Jindřichem Kukačem, kteří vyzráli na asi nejvyzrálejší deblisty v hale Martina Herouta s René Nedělou, a Ondřej Král - ten ze Židlochovic!- s Ivo Stoklasem.

V dámském deblu se v jako jediné disciplíně dostaly do semifinále všechny čtyři nejvýše nasazené páry.

Alžběta Bášová s Michaelou Fuchsovou porazily dvojici Kobyláková, Myšáková 21:13 a 21:8, Eliška Maixnerová s Hanou Milisovou zvládly koncovky setů proti dvojici Šárka Křížková, Petra Hofmanová, Ivana Zychová s Dominikou Kurzovou výsledkově zajímavým způsobem otočily čtvrtfinále proti Veronice Koldové s Valerií Ondráškovou (18:21, 21:5, 21:14) a jistotu medaile mají i Denisa Šikalová s Magdalénou Lajdovou, které porazily dvojici Jeřichová, Lodrová dvakrát 21:10.

Ve 14:00 pokračujeme!