logo
Český badmintonový svaz
"Hráči poznali své tělo z jiného úhlu pohledu." (Valentýna Sonnková)

Poznali své tělo z jiného úhlu pohledu, hodnotí práci s juniory fyzioterapeutka Eliška Maixnerová

Fyzioterapeutka Eliška Maixnerová už neodmyslitelně patří k české juniorské reprezentaci. O mladá, ale často už lehce poničená těla našich nejlepších badmintonistů se stará i při pravidelných kempech v Nymburce. Dnes a zítra přinášíme dvoudílné hodnocení Eliščiny dosavadní práce jejími vlastními slovy.
 
Necelé dva týdny jsem měla možnost spolupracovat s nejlepšími hráči do 19 let a členy Talent týmu. Ráda bych se s čtenáři Czech Badmintonu podělila o několik postřehů a doporučení do další práce z pohledu fyzioterapeuta.
 
Reprezentace do 19 let
S touto skupinou již pracuji přes rok a chtěla bych je moc pochválit za kus práce, kterou z mého pohledu udělali. Na začátku naší spolupráce se na informace ode mě tvářili všelijak a nevěděli, co si o tom myslet. 

Po mnohých zkušenostech jsme se ale dostali na stejnou vlnu, takže když jim říkám, že se při výpadu hrbí nebo že je třeba při horním úderu zapojit ještě další svaly, tak už to berou vážně a zkouší s tím pracovat. 

Eliška Maixnerová pečuje o Terezu Kobylákovou. 
 
Za celý rok se k nim ode mne dostaly informace, proč a jak regenerovat, jak mít nastavené tělo při hře, hráči se zúčastnili 10 týdenního výzkumu zaměřeného na bolesti v bederní páteři, naučili se plno cviků a poznali svoje tělo z jiného úhlu pohledu. 
 
Jsem moc ráda, že je dobrá domluva jak s nimi, tak i s trenéry, kteří mi vycházejí vstříc, a pravidelně zařazujeme do tréninku kompenzační cvičení, popř. přednášku, když je něco nového, co bych ráda hráčům sdělila. 
 
Stejně tak je skvělé, že když doporučím některému hráči klid vzhledem k jeho zdravotnímu stavu, trenéři to respektují. Když daný hráč není na tréninku a je třeba se mu individuálně věnovat po delší dobu, tak mám díky tomu dostatek času změnit nějaký stereotyp, zaučit ho v nových cvicích nebo pracujeme na odhalení problémové oblasti při pohybu po kurtu. 

Momentka z kompenzační dílny fyzioterapeutky Elišky Maixnerové.
 
V tuto chvíli je to již nastavené tak, že hráči na soustředění mají k dispozici mnoho cviků a rehabilitačních pomůcek, které individuálně zařazují do své rozcvičky, popř. kompenzace na konci tréninku. V případě, že si neví rady, ráda jim pomůžu.

Zpočátku jsme se rozcvičovali spolu, kdy jsem kladla důraz na to, aby předtím, než se začnou rozcvičovat a zahřívat, „zaktivovali“ nejpotřebnější části těla (kotníky, svaly stabilizující kolenní kloub, trup, ramenní pletenec). 
 
Následně pak rozběhání, dynamický strečink s postupnou specializací k badmintonovým pohybům a zapojení těla. Teď již snad každý zná svoji nejproblémovější oblast a ví, kam směřovat v rozcvičce. Během dne pak mají možnost využít služeb fyzioterapie, jak je zrovna třeba.
 
Eliška Maixnerová
 
About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading