logo
Český badmintonový svaz

Startuje extraliga! Těšte se na Scotta Evanse, Milana Ludíka či mládí z Asie

Už o tomto víkendu, tedy 15. - 16. října, začíná další ročník extraligy smíšených družstev. Na startu opět stojí osm týmů plných domácích reprezentantů i zahraničních hvězd, z nichž po čtyřech kolech, čtvrtfinále a turnaji play off o aprílovém víkendu příštího roku vzejde nový mistr republiky. Oproti loňské sezoně chybí v extralize tradiční tým z Kladna, který svou pozici přepustil Montasu Hradec Králové. Všech osm týmů vám nyní v abecedním pořadí představujeme.

Poznámka: představení týmů vychází ze soupisek, které STK ještě oficiálně neschválila.

TJ Astra ZM Praha „A“
Pražská Astra tradičně sází výhradně na české hráče a vlastní odchovance. Do rodného Hradce sice před sezonou odešel Jan Hubáček, zato se z Dobrušky vrací zkušený Zdeněk Sváta, kterého doplní mladá dvojice Vojtěch Brothánek a Jan Fiala. Týmovou mužskou jedničkou bude bývalý juniorský reprezentant Jan Vitvera, jenž se do extraligového badmintonu vrací po vážném zranění kolene. Ženskou část týmu tvoří úspěšné odchovankyně Magdaléna Lajdová a Dominika Kurzová, Astra se však může spolehnout i na kvalitní „zálohu“: Zuzanu Klusoňovou a deblistku Kurzové Ivanu Zychovou.

BK 73 DELTACAR Benátky n. J.
Prezidentovi klubu Petru Martincovi se podařilo udržet polského olympionika Adriana Dziolka, k němuž přibyde Ind Subhankar Dey a sedmnáctiletý Azmy Qoimuramadhoni z Indonésie. Stálicemi týmu jsou Jarolím Vícen, Lukáš Zevl a Petr Jelínek, prostor dostane určitě i finalista nedávného MMJ Chorvatska Cristian Savin. Po sezoně naopak odešla další benátecká hvězda Maria Ulitina, jejíž vůdčí roli by mohla převzít Angličanka Nicole Cerfontyne. Tu doplní reprezentantka Denisa Šikalová, šestnáctiletá Běloruska Katsiaryna Zablotskaya a devatenáctiletá Elizaveta Tarasova z Ruska.


Polák Adam Cwalina (na příjmu). Foto: Mark Phelan, Badminton Europe.

BADMINTON FSpS MU „A“
Obhájci bronzu z Brna dokázali do extraligy přivést vskutku zajímavé jméno – osmifinalistu olympijských her v Riu Ira Scotta Evanse. V loňském roce třiadvacátý hráč světa Evans na hrách dokázal porazit i jednoho z nejlepších Evropanů Marca Zwieblera a měl by patřit k hvězdám letošního extraligového ročníku. V Brně zůstává vynikající polský deblista a taktéž účastník olympiády Adam Cwalina, ofenzivní sílu týmu ještě zvýrazňuje vicemistr republiky ve dvouhře Adam Mendrek a univerzál Vojtěch Šelong. U žen se musejí brněnští vyrovnat s odchodem Polky Kamily Augustin, pozice singlové jedničky je tak připravená pro juniorskou reprezentantku Moniku Světničkovou. Druhou ženou je po vážném zranění vracející se Martina Vacková.

SKB Český Krumlov
Čtvrtý tým loňské sezony poznamenal konec kariéry Pavla Floriána, jinak zůstává sestava téměř beze změn. Mužskou jedničkou je Bulhar Dimitar Delchev, dvojkou reprezentant a dvojnásobný vicemistr republiky Jaromír Janáček, velmi kvalitní trojkou pak Max Kořený. K juniorskému reprezentantovi a budoucímu účastníkovi mistrovství světa juniorů v Bilbau Petru Beranovi přibyl stejně mladý parťák Ondřej Král, jenž do Českého Krumlova přišel z Mostu. V ženách může Krumlov sázet na velezkušenou párařku Hanu Milisovou, která je však zároveň čerstvou bronzovou medailistkou z ME veteránů ve dvouhře. I tak by měly singlové povinnosti ležet hlavně na Sabině Milové. 

TJ Sokol Dobruška „A“
Tým z východních Čech, který vloni musel zachraňovat ligovou příslušnost v baráži, ze zdravotních důvodů před sezonou opustil dlouholetý tahoun Jiří Skočdopole a odešel i Zdeněk Sváta. Prioritou pro Dobrušku tak bylo udržet slovenské reprezentanty Mateje Hliničana a Milana Dratvu, což se také podařilo, navíc k nim po odchodu z Kladna přibyla sehraná dvojice Ondřej Král, Ivo Stoklas. Odešla Kateřina Tomalová, a tak se na pozici ženské singlové jedničky vrací Petra Hofmanová, deblové a mixové záležitosti bude řešit bývalá mistryně ČR a dvojnásobná účastnice mistrovství světa Šárka Křížková.

TJ Montas Hradec Králové „A“
Hradecký Montas je jediným nováčkem letošního ročníku extraligy. Účast v nejvyšší soutěži nalákala k návratu z hostování na Astře Jana Hubáčka, kterému bude sekundovat bývalý juniorský reprezentant Lukáš Holub. Na soupisce je dále Martin Kulhánek a Kryštof Koláček, ale lze očekávat, že hradečtí budou mít v záloze i rutinéry Martina Herouta s René Nedělou. Dobrou spolupráci mezi týmy Montasu a pražské Astry dokumentuje i dvojnásobná juniorská mistryně republiky Michaela Myšáková, kterou si hradecký klub „vypůjčil“ právě ze Zahradního Města. Druhou ženou na soupisce je bývalá trojnásobná juniorská mistryně Polska v párových disciplínách Monika Bienkowska.


Milan Ludík. Foto: Mark Phelan, Badminton Europe.

Sokol Meteor Praha - Radotín „A“
Bez české jedničky ani ránu, jako by si řekli v Meteoru a hned po konci kariéry Petra Koukala angažovali jeho soupeře v boji o olympijské hry v Riu Milana Ludíka. Když se k tomu přidají ještě Polák Michal Rogalski, několikanásobní mistři republiky v párových disciplínách Jakub Bitman s Pavlem Drančákem a tradiční týmoví srdcaři Petr Hošek s Lukášem Klačanským, je těžké zakrýt ambice na obhajobu titulu. S tím koresponduje i ženská část družstva z Radotína, kde oproti vítěznému loňsku nenastala žádná změna: na singla Dominika Koukalová, o párové disciplíny se podělí aktuální mistryně republiky ve čtyřhře žen Alžběta Bášová s Michaelou Fuchsovou.  

USK Plzeň
Také sestava loňského extraligového čtvrtfinalisty z Plzně nedoznala zásadnějších změn. Tým bude opět stavět převážně na svých odchovancích, hlavně na teprve sedmnáctiletém, ale do české špičky stále rychleji se deroucím Janu Loudovi a jeho bratru Jiřím. Ty opět vhodně doplní deblista Michal Hubáček, jenž právě s Janem Loudou získal na letošním mistrovství republiky dospělých bronz ve čtyřhře mužů. Věkový průměr týmu nijak nezvýší ani sedmnáctiletý Polák Adam Szolz, další juniorská reprezentantka Anežka Nováčková a dvacetiletá Karolina Janowska rovněž z Polska.

Program extraligy najdete zde.

Ondřej Kopřiva
About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading