logo
Český badmintonový svaz
Dominik Kopřiva a fyzioterapeutka Eliška Maixnerová. Foto: Tomáš Krajča.

Talent Team absolvoval mezinárodní camp a ve Forza Cupu skončil stříbrný

Od pondělka 4. června se skupina šesti českých hráčů kategorie U15 připravovala v Českém Krumlově pod vedením trenérů tří zemí, ve dnech 8.-10. června pak na tomtéž místě startoval český Talent Team v mezinárodním turnaj FZ Forza Cup. O obou akcích referuje trenér TT Tomáš Krajča.
 
Týmová soutěž žáků přilákala do Krumlova kvalitní konkurenci z pěti zemí.

Turnaji předcházel společný camp tří národů – domácího Česka a hostů z Německa a Dánska. O vedení tréninků a program soustředění se postarali trenéři Peter Mouritsen (Dánsko), Dirk Nötzel (Německo) a za českou stranu fyzioterapeutka Eliška Maixnerová, trenér Tomáš Krajča a také členové českokrumlovského klubu v čele s vrchním rozhodčím turnaje Pavlem Floriánem. 
 
Na programu campu byly dvě tréninkové jednotky badmintonu denně doplněné kompenzačním cvičením a také venkovními aktivitami, které hráči v horkém počasí velmi uvítali. Týmy tak vedle procházky po městě vyrazily například i na rafty a měly možnost se navzájem lépe seznámit a poznat. 

Všichni účastníci Forza Cupu 2018. Foto: Tomáš Krajča.
 
Výsledkem byla přátelská atmosféra, která však turnaji neubrala na napínavosti a vyrovnanosti. 
 
Český tým ve složení Veronika Nováková, Valérie Žurková, Kristina Kozempelová, Matěj Rzeplinski, David Smutný a Dominik Kopřiva obsadil konečné 2. místo, vedle dobrého výsledku je však hlavním přínosem odehrání šesti utkání proti výborným soupeřům z Dánska, Maďarska či Německa.
 
V základní skupině turnaje Talent Team ČR vyhrál všechna svá utkání, poměrem 4:1 v trochu nervózním duelu s družstvem Badminton Rychnov, stejný výsledek mělo i utkání s maďarským Szegedem. Loňského vítěze, dánský Esbjerg, dokázali Češi porazit těsně 3:2 a na závěr přidali jasnou výhru 5:0 nad týmem Sachsen. 

Na tréninky dohlížel také v Česku známý dánský kouč Peter Mouritsen. Foto: Tomáš Krajča.
 
Také semifinále mělo pro nás jednoznačný průběh a po vítězství 4:1 nad družstvem Mitteldeutschland už zbýval jen poslední, dosud neporažený soupeř z Německa. 
 
Utkání obou reprezentací U15 Česko-Německo otevřela německá výhra v mixu. Dominik Kopřiva následně ohromnou bojovností otočil třísetovou dvouhru. Němce dostala do vedení jejich jednička a hráčská osobnost Julia Meyer. Za ČR snižovali díky kvalitnějšímu deblovému pojetí a sehraným situacím Rzeplinski a Smutný. Rozhodující dámská čtyřhra se bohužel ve třech setech přiklonila na stranu našich západních sousedů. 
 
Mezinárodní campy a týmové turnaje jsou ideálním místem, kde hráči mohou získávat cenné zkušenosti. Od samotné komunikace ve skupině, vnímání pokynů v angličtině a jisté samostatnosti v přípravě přes setkání s odlišnými herními styly i přístupem k tréninku až po konfrontaci, která odhalí, že to, co stačí na domácí pohodlné výhry, nemusí být dostačující o úroveň výš. 

Český Talent Team - stříbrný tým z Forza Cupu. Foto: Tomáš Krajča.
 
Několik bodů pro všechny hráče – i jejich vrstevníky: 
 
- podání v párových disciplínách není jen uvedením míčku do hry, ale už jeho provedením a následným pokrytím třetího míče se dá získat spousta bodů, a krom toho také i sebedůvěra,
 
- během hry je potřeba měnit taktiku, reagovat na silné a slabší stránky soupeře a dokázat vystoupit z komfortní zóny "hry, která mi sedí",

- mezinárodní badminton a náročné zápasy dokážou hráče dostat do dosud nepoznané nervozity, krize sebedůvěry, pocitu, že "jsem zapomněl hrát badminton" – a je velkým zážitkem a posunem, když se podaří takovou krizi překonat a získat vnitřní sílu
 
- kdo se "rozehrává v průběhu prvního setu," "rozběhává v prvních výměnách" nebo "rozkoukává v prvním utkání" – dává soupeři hloupé a zbytečné dárky. K zápasu patří prostor a činnost před ním i prostor a činnost po něm.
 
Konečné pořadí turnaje FZ Forza Cup U15:
 
1. Team Germany (Německo)
2. Talent Team Czech Republic
3. Badminton Rychnov 
4. Mitteldeutschland (Německo)
5. Szeged (Maďarsko)
6. Esbjerg (Dánsko)
7. Selection Slovenia (Slovinsko)
8. Svendborg (Dánsko)
9. SKB Český Krumlov 
10. Sachsen (Německo)
 
Podrobné výsledky najdete na stránkách SKB Český Krumlov.

Tomáš Krajča
 
 
 
 
 
About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading