logo
Český badmintonový svaz

Začíná All England Open: bez Axelsena, ale s novým podáním

Už zítra, tj. ve středu 14. března, začíná v anglickém Birminghamu All England Open, nejstarší a nejkvalitnější badmintonový turnaj na světě. Letošní už 108. ročník bude ve znamení smutku za zesnulého dvojnásobného šampiona Jung Jae-Sunga a testování nového pravidla, jak podávat.

Experiment s novou regulí ohledně servisu zkouší Světová badmintonová federace (BWF) od 1. března, poprvé bylo aplikováno minulý týden při German Open. 

Už dávno před začátkem testování vyvolala zpráva o možném zavedení pravidla, které stanovuje maximální výšku zásahu badmintonového míčku na 1,15 m od podlahy, velké emoce. Pravidlo na sociálních sítích parodovali například mistr světa Viktor Axelsen či další vysoký badmintonista Mads Pieler Kolding.

Nejen tyto dva stanovená hranice odsuzuje k podání téměř u kolen.

"Vysocí hráči, trénujte servis! A vytáhněte si trenky..." říkají Axelsen s Koldingem na humorném videu, které naznačuje, jakou obtíž budou mít hráči jejich somatotypu s tím, aby zasáhli při podání míček ve stanovené výšce.*Na zmíněném German Open však s novým pravidlem, na nějž dohlíží rozhodčí na podání za pomocí speciálního stojanu s nakreslenou mírou 115 cm, bojovali i mnohem menší badmintonisté, například aktéři finále mužského deblu. Už dříve pak novinku tvrdě kritizovaly legendy světového badmintonu Lin Dan a Lee Chong Wei.

"Když během letošního All England udělám chybu na servisu, půjdu za rozhodčím a budu se ptát, jak to mám hrát správně," řekl populární LCW, sám naopak drobného vzrůstu (172 cm).

Jak se s novým pravidlem popasuje ruský deblista Vladimir Ivanov? (vzadu, 201 cm). Foto: Badminton Europe/Mark Phelan.

Nehaňme ale nové pravidlo příliš brzy, snaha BWF korigovat zejména v párových disciplínách čím dál méně akceptovatelnou výšku podání je pochopitelná. 

All England Open, turnaj podle nové klasifikace zařazený do kategorie HSBC BWF World Tour Super 1000 (dříve Super Series Premier), letos poprvé nemá kvalifikaci. Začínáme tak rovnou ve středu hlavní soutěží, kam se opravdu dostali jen ti nejlepší badmintonisté světa.

Bojuje se o rovný milion dolarů.

Tituly obhajují Lee Chong Wei (Malajsie, dvouhra mužů), Tzu Ying Tai (Tchajwan, dvouhra žen), Gideon Markus Fernaldi a Kevin Sanjaya Sukamuljo (Indonésie, čtyřhra mužů), Ye-Na Chang, Lee So-Hee (Korea, čtyřhra žen) a Lu Kai s Huang Yaqiong (Čína, mix).

Nalosování turnaje si prohlédněte zde.

Upoutávka na All England 2018:*Konkrétně Axelsena ale zatím nová pravidla trápit nemusí, na All England se letos ke smutku fanoušků nepředstaví kvůli nedávné operaci kotníku, jež si žádá řádné doléčení.


About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading