logo
Český badmintonový svaz

Zápisky z Kazaně: vystřízlivění s Polskem, parádní bitva s Portugalci

Trenér Pavel Florián hodnotí oba úvodní zápasy českých týmu na ME družstev mužů a žen v Kazani:

Ženám los do skupiny na ME přisoudil soupeřky z Anglie, Norska a Polska. Zatímco proti družstvu Norek je naší skoro povinností vyhrát a proti Anglii budeme do utkání nastupovat jako outsider, právě první střetnutí s Polkami mělo rozhodnout o tom, jestli šampionát zde v Kazani bude vnímán jako úspěšný, či průměrný.

Děvčata proti velmi mladému družstvu našich severních sousedů doufala ve vítězství. Chtěli jsme se opřít zejména o všechny tři zápasy ve dvouhrách a ve čtyřhře se pokusit vybojovat alespoň jeden bod. Nicméně první zápas (K. Tomalová vs. W. Dabczynska) se nám nevyvedl podle představ a původní plán vzal hned v úvodu za své. Druhá a třetí dvouhra (Z. Pavelková vs. O. Socha a T. Švábíková vs. K. Wladzinska) sice přinesly vedení 2:1 pro naše barvy, celkový dojem z prvních třech zápasů byl ale rozpačitý a herní projev holek nebyl celkově optimální. 

I tak jsme se pokoušeli získat třetí bod v deblech. Bohužel, ani první pokus ve třech setech (A. Bášová/M. Fuchsová vs. A. Wojtskowska/M. Swierczynska), ani ten druhý (S. Milová/T. Švábíková vs. W. Dabczynska/A. Goszcynska) nevyšly a nezbylo nám než pogratulovat Polkám k vítězství.
Tereza Švábíková v utkání s Polskem. Foto: Badminton Europe/Mark Phelan.

Je třeba říci, že zvítězil tým, který byl herně lepší a zdobila jej i větší touha po vítězství. Sestava tak na další utkání proti Angličankám zřejmě dozná mírných změn, a byť budeme hrát proti jasným favoritkám, trenéři věří, že celkový herní projev bude již lepší a bojovnější.

Ještě než ženské střetnutí na kurtu číslo 2 dospělo do samého konce, na kurtu číslo 4 se již rozehrál souboj mezi naším mužským týmem a výběrem Portugalska. Na papíře jsme sice mohli být vnímáni jako favorité, ale od začátku bylo jasné, že realita bude trochu jiná.

Adam s Milanem, kteří zde na šampionátu jednoznačně vzhledem ke svým zkušenostem musejí plnit roli opor týmu, v posledních měsících nehráli vůbec v optimální formě a Portugalci mají dobrý, vyrovnaný tým, jsou technicky velmi dobře zdatní, jejich pojetí hry dokáže být velmi jedovaté a neměli co ztratit...

Naši borci (A. Mendrek proti D. Anjovi a M. Ludík proti B. Atilanovi) se však svých rolí zhostili se vší parádou. Ani Adamovi v první, ani Milanovi ve druhé dvouhře se nehrálo vůbec dobře, oba dva prohráli první set a soupeři hráli ve formě, vynikající formě. Mendrek i Ludík však od prvního do posledního míče zápasu dřeli, opravdu na úplné maximum, a to je nakonec dovedlo k zasloužené odměně.

Milan Ludík utekl z třech mečbolů. Foto: Badminton Europe/Mark Phelan.

Jednak k vítězství a zisku dvou bodů pro tým, navíc – a to pro ně samé může být tím největším povzbuzením do dalších zápasů – ale i k nejlepším zápasovým výkonům za poslední dobu. Svých rolí se zhostili na výbornou a položili tak základ k vítězství celého týmu.

J. Louda přidal proti B. Carvalhovi třetí bod v singlu, J. Bitman s A. Mendrekem pak bod čtvrtý proti páru B. Carvalho/T. Nero v deblu (mj. v dalším super dramatickém zápase, který se hrál v opravdu vysokém tempu, byl plný nádherných výměn a skončil nejtěsnějším možným výsledkem 20:22, 21:19 a 21:19. Navíc stál Adama větší než obvyklou dávku prasklých výpletů:) ).

Na 5:0 pak výsledek pohlednou hrou upravili O. Král s J. Loudou proti páru B. Atilano/D. Anjo). Skvělý týmový výkon, nejdelší utkání celého prvního hracího dne mistrovství a velký palec nahoru.

Adam Mendrek se zachoval jako správná týmová jednička - přinesl dva body. Foto: Badminton Europe/Mark Phelan.

Takové ale bylo úterý a dnes je již středa. Ve 12:00 budou našimi soupeři Italové, soupeř zřejmě nebezpečnější než Portugalci a my musíme zahrát znovu dobře a ještě o něco lépe. Držte nám palce.

Na závěr velký díky Kubovi Bitmanovi za to, jak zvládá svoji dvojroli hráče i trenéra. Při koučinku máme každý trochu jiný styl a snáze tak můžeme vyhovět potřebám jednotlivých hráčů, zároveň máme možnost lépe připravovat hráče na zápasy, bavit se o taktice a pojetí hry. Mně to šetří hodně sil, zejména psychických, pro Kubu je ale o to těžší příprava na jeho vlastní zápas. Včera to zvládl na výbornou, a tak doufám, že mu to stejně skvěle půjde i dnes.

A na samý závěr ještě jeden velký dík - Jaroslavu Suchanovi za to, jaké zázemí nám v hale i na masérském stole vytváří. Kromě toho, že nás zbavuje po zápasech nejrůznějších bolístek a dává nás dohromady po stránce fyzické, dokáže nás stmelovat i tako tým a i díky němu je atmosféra v družstvu lepší a lepší!

About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading