logo
Český badmintonový svaz

Pohár AŠSK: republikové finále vyhrálo Gymnázium Olgy Havlové (Ostrava)

Poprvé v historii samostatné ČR se hrála ve dnech 26.–27. dubna 2017 školní badmintonová soutěž na celostátní úrovni.

Republikové finále poháru Asociace školních sportovních klubů ČR družstev středních škol pořádal školní sportovní klub Polského gymnázia Juliusza Słowackiego v Českém Těšíně ve spolupráci s oddílem badmintonu TJ Slavoj Český Těšín.

O turnaji referuje ředitel RF Poháru AŠSK a předseda těšínského badmintonového oddílu Petr Šářec:

Před pořadateli stála vzhledem k prvnímu ročníku řada otázek čekajících na odpověď. Bude o badmintonovou soutěž mezi studenty na středních školách zájem? Hraje se vůbec badminton na školách v takovém rozsahu, aby se dalo dohromady smíšené družstvo? Přijedou vítězná družstva - zástupci krajů na finále mnohdy až na druhý konec republiky, letos do Českého Těšína? Zvládne jedna škola uspořádat důstojně republikové finále?

Odpovědi na tyto a další otázky jsou pro badminton příznivé.

Ano, badminton se na školách hraje. Hraje se v různém rozsahu a na různé úrovni. V krajích se uspořádaly soutěže městské nebo okresní nebo škola postoupila přímo. Hrála se také krajská finále s plným obsazením zástupců jednotlivých okresů.

Ano, postavit smíšené družstvo není pro ty co, chtějí žádný problém. Tahouny jsou badmintonisté z oddílů, kteří se domluví se svými kamarády z jiných sportovních odvětví nebo pro badminton nadchnou nové tváře.

Ano, na republiku se zkrátka jede! Dá se najít způsob, jak si získat podporu pro zajištění doprovodu, financí na cestu a účast badmintonového družstva v soutěži. Vzdálenost a termín nerozhodují.

Ano, škola to zvládne. V rámci popularizace badmintonu a zájmu veřejnosti o tento sport v regionu se finále odehrálo pod záštitou náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství za finanční podpory Moravskoslezského kraje. Sportovními osobnostmi finále byli Adam a Tomasz Mendrekovi. Tomasz, náš první olympionik v historii ČR, je absolventem pořádající školy a odchovancem těšínského badmintonu.

Turnaj podpořilo město Český Těšín pozorností každému účastníku finále, Český badmintonový svaz cenami pro první tři družstva na stupních vítězů – školní badmintonový set, firma Babolat věnovala školní badmintonové sety ostatním účastníkům finále. Intersport věnoval vítězným školám sportovní poukázky pro výběr a doplnění sportovních potřeb dle vlastního uvážení, místní firmy zajistily pitný a stravovací režim v průběhu celého turnaje.

Společenskou stránku podtrhli svojí přítomností na turnaji místostarostka města Český Těšín, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství a generální konzul Polské republiky.

Ve finále startovala vítězná družstva krajských finále z Jihomoravského kraje - Gymnázium Židlochovice, Olomouckého kraje - Gymnázium Hejčín, Severomoravského kraje – Gymnázium Olgy Havlové Ostrava a zástupci hlavního města Prahy z Obchodní akademie Kubelíkova Praha 3 a Obchodní akademie Heroldovy sady Praha 10. Pořádají škola využila právo pořadatele a přihlásila rovněž do finále vlastní družstvo.

Systém utkání kopíroval propozice světového finále, které se v badmintonu pravidelně v rámci ISF pořádá. Jeden zápas měl pět utkání, které se hrálo na jeden set do 21 bodů s výsledným rozdílem dvou, maximálně do 30 bodů. Jeden hráč mohl nastoupit v zápase do utkání maximálně dvakrát. Počet přihlášených družstev umožnil odehrát celý turnaj systémem každý s každým.

Dva půldny se hrálo ve sportovní hale Activity4fun na Svojsíkově ulici, kterou znají mnozí badmintonisté ze svazových soutěží. K vidění byla obrovská bojovnost, rozhodoval díky hracímu systému doslova každý míček. Zvlášť, když se ukázalo po prvním kole, že jsou družstva opravdu vyrovnaná. Každý tým měl ve svém středu badmintonového lídra, který burcoval a táhl k neskutečným výkonům své spoluhráče. Hráčskou kvalitu týmů prezentovali u chlapců ostravský Slíva, olomoucký Urban, pražští Malý, Sebera, domácí Kufa, Breznen, Mendrek, Szarzec. Z děvčat ostravská Davidová, olomoucká Chumchalová, pražská Járová a z Židlochovic Otáhalová, Srncová. I těmto ostříleným borcům svazovala z počátku nervozita ruce a rakety se jim třásly. Nebyli připraveni na tradiční moravskoslezskou badmintonovou atmosféru a hru před plnými tribunami za nadšeného povzbuzování při každé výměně. Fandili žáci těšínských základních a středních škol a badmintonová sportovní veřejnost. I na to si rychle zvykli a zápasy měly gradující úroveň. Diváci žasli na tím, jaké míčky hráči zahráli, k jaké výkonnosti je posouvala bojovnost, nasazení a snaha uhrát míček i v beznadějné situaci. Po prvním hracím dni měli všichni na svém kontě minimálně jedno vítězné utkání a mírným favoritem byli hráči z Ostravy bez jediné prohry. Druhé finálové dopoledne rozhodovalo o konečném pořadí, které bylo neustále velmi vyrovnané. O vyrovnanosti svědčí skutečnost, že pouze jeden ze všech zápasů skončil jiným výsledkem než 3:2. Hráči předváděli výkony na úrovni svazových soutěží GPA nebo první celostátní ligy. Po odehraných zápasech odpovídali na dotazy médií Těšínských listů, Deníku, polských listů Zwrotu a Głosu Ludu, stáli před kamerami moravskoslezské regionální televize Polar a IFK kabelové televize. Zasloužené pozornosti se těšili nejen vítězové, ale i poražení.

V konečném pořadí byli vyhlášeni: 1. místo Gymnázium Olgy Havlové Ostrava, 2. místo Obchodní akademie Heroldovy sady Praha 10, 3. místo Polské gymnázium Juliusze Słowackiego Český Těšín, 4. místo Obchodní akademie Kubelíkova Praha 3, 5. místo Gymnázium Hejčín Olomouc, 6. místo Gymnázium Židlochovice.

Republikové finále poháru Asociace školních sportovních klubů ČR družstev středních škol vyhlášením výsledků přešlo do historie. Potvrdilo, že badminton patří mezi sporty, které se na školách provozují a je o ně na školách zájem. Může obohatit nabídku sportů nejen ve výuce, ale i ve volnočasových aktivitách škol. Organizátoři doufají v kontinuitu badmintonových soutěží v příštích letech nejen na středních školách, ale i její rozšíření na školy základní.

Bývá tradicí v soutěžích Asociace školních sportovních klubů, že pořadatelem je vítězný kraj a vítězná škola.

Na shledanou v roce 2018 v Moravskoslezském kraji - v Ostravě?

Petr Šářec
předseda badmintonového oddílu
ředitel RF Poháru AŠSK ČR v badmintonu družstev středních škol

About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading