logo
Český badmintonový svaz

Grand Prix Polski 2017: čeští hráči U13 uspěli na velkém turnaji v Katowicích

O Grand Prix Polski 2017 (Katowice) referují rodiče zúčastněných hráčů z ČR:

Skupina čtyř našich mladých hráčů - Lucie Metzová, Martina Ševčíková, Matěj Rzeplinski a David Smutný, účastníků prvního letošního kempu Talent Teamu, se první dubnový víkend úspěšně zúčastnila velkého mezinárodního turnaje v polských Katowicich - Grand Prix Polski 2017. Turnaj organizoval velmi aktivní badmintonový klub z Bierunia, který mimo jiné pořádal v loňském roce jiný velký turnaj VARCOLOR Polish Youth International.

Na tomto turnaji se představila celá špička polského mládežnického badmintonu od kategorie U13 až po U19 doplněna hráči že Slovenska, Ukrajiny a České republiky.

Naši hráči se turnaje zúčastnili v kategorii U13. Polsko změna věkových kategorií teprve čeká, proto tam tuto kategorii může hrát ještě i ročník 2004. Z celkového počtu 395 hráčů na turnaji byla kategorie U13 nejpočetnější - hrálo v ní 158 hráčů. Z první dvacítky domácího žebříčku této kategorie zde byli téměř všichni, to svědčí o vysoké úrovni tohoto turnaje. Stejné to bylo ale i v dalších kategoriích.

V Polsku se již tradičně turnaje hrají skupinovo-pohárovým systémem, který i slabším hráčům zajišťuje možnost sehrání 2 až 3 zápasů ve skupinách, jejichž vítězové pak postupují do vyřazovacích bojů. Za tři dny se zde na 14 kurtech odehrálo 838 zápasů.

Všichni naši hráči prošli sítem skupinových zápasů singlů úspěšně, podařilo se jim vyřadit i nasazené hráče svých skupin. Sami nasazení být nemohli, jelikož nasazení se dělalo podle polských žebříčků a tam naši samozřejmě žádné body nemají. V párových disciplínách nepostoupily pouze holky, které už ve skupině měly polské deblové jedničky U13 a prohrály s nimi ve vyrovnaném třísetovém zápase.


Matěj Rzeplinski a Lucie Metzová. Foto: Radek Ševčík

Ani další naši hráči si nemohli stěžovat, že si nevyzkoušeli zápas proti jedničkám nebo dvojkám našich severních sousedů. Postupně se dostalo na všechny, ale to až ve vyřazovacích zápasech, kde už ani jeden zápas nebyl vůbec jednoduchý. Polský badminton je trochu jiný než u nás, hraje se hlavně rychleji, hru dost často neukončují tvrdé smeče, ale spíš lehké, technické míče za síť, výměny jsou často rozhodnuté třetím míčem, hráči hledají všechny rohy kurtu, ne jen zadní dva. V párovkách je vidět, že hráči spolu hrají a trénují dlouhodobě a neskládají páry pro turnaje náhodně a pokaždé jinak. U spousty hráčů, mnohdy ještě věkově v U11, už bylo vidět používání nacvičených herních signálů, herních kombinací, komunikace na kurtu a boj až do posledního míčku.

V sobotních vyřazovacích zápasech všichni naši hráči aspoň v jedné disciplíně bojovali o postup do semifinále. Toho nejdříve dosáhla Lucka Metzová v singlu vítězstvím nad nasazenou dvojkou Julií Pajek. Následovala ji i Martina Ševčíková, která si úspěšnou cestu pavoukem otevřela hned v prvním kole pavouka dvousetovým vítězstvím nad polskou singlovou jedničkou U13 Martynou Kowalczyk. I semifinálové zápasy obě holky zvládly na jedničku a tak finále dívčí dvouhry na Grand Prix Polska bylo záležitostí českých hráček! Nakonec ve třech setech byla úspěšnější Lucka a zlatá medaile byla její.


Lucie Metzová a Martina Ševčíková. Foto: Radek Ševčík

Soupeřem Matěje Rzeplinského v boji o semifinále byl Maksymilian Danielak, jednička U13. Matěj třísetový zápas dotáhl do konce těsným vítězstvím ve třetím setu 21:19. Ve finále jej čekal další třísetový zápas. Skvělý Dominik Kwinta, druhý nasazený, který rozhodně nevyniká vysokou postavou, ale výborným pohybem a pestrou hrou s minimem nevynucených chyb, však byl již nad jeho síly, když třetí set skončil 16:21 a Matěj tak bral stříbrnou medaili.

David Smutný pozdějšího vítěze Kwintu potkal už ve druhém vyřazovacím kole dvouher, i přes velkou snahu však na něj nestačil.

Další pokus dostat se v turnaji k medailovým pozicím měl David spolu s Matějem ve čtyřhře. Večerní zápas proti polským jedničkám Danielak-Kwinta, končící před desátou hodinou, byl opět na tři sety. Jak jinak, opět se hrálo velmi vyrovnaně, za stavu 19:19 ve třetím setu však soupeř získal dva rychlé body a tím i vítězství a postup do semifinále. Sety v tomto zápase byly 21:19, 11:21 a 21:19. Zklamání bylo na Matějovi i Davidovi znát ještě dlouho.

Zbýval ještě mix. Opět přes třísetové zápasy se do finále dostal Matěj s Luckou. Jejich soupeři byli přemožitelé Davida a Martiny - pár Tomaszewski - Styczińska. Na jeden z posledních zápasů celého turnaje už naší dvojici nezbývaly síly ztracené v předchozích bojích o medaile v jiných disciplínách. Z toho vznikla spousta nevynucených chyb a prohra ve dvou setech a další stříbrná medaile.

Účast našich hráčů na tomto polském Grand Prix byla tedy úspěšná. Zlato a stříbro Lucky Metzové, dvě stříbra Matěje Rzeplinského a jedno stříbro Martiny Ševčíkové. K tomu ještě David Smutný s Matějem přidali 5-8.místo ve čtyřhře. A spousta pěkných zápasů proti nejlepším hráčům z Polska k tomu. Pro všechny moc užitečná výprava pro spoustu herních zkušeností s hráči, se kterými se většinou ještě nesetkali. A věřím, že s kvalitní trenérskou podporou místo naší amatérské rodičovské by "placek" z turnaje bylo ještě víc.


David Smutný. Foto: Radek Ševčík

Naši hráči se zde účastnili všech tří disciplín, na rozdíl od domácích hráčů, kteří většinou hráli jen dvě. Zápasy druhého a třetího dne na tomto turnaji byly hodně náročné a dlouhé a těm, co hráli všechny disciplíny, už ke konci chyběly síly na úspěšné dotažení závěrečných zápasů. Proto na další takové turnaje stojí za zvážení výběr pouze dvou disciplín, aby i na konci turnaje zbylo dost sil. Například Matěj Rzeplinski na turnaji odehrál 17 zápasů, z nich bylo 6 třísetových a kde spousta setů končila 21:19 nebo nastavením a které se svou délkou blížily jedné hodině.

Z organizační stránky měl turnaj jen málo chyb. Dlouho před turnajem běžela kampaň na podporu turnaje, na webu, na Facebooku, pozvánky byly přímo rozesílány e-mailem. K účasti lákalo i propagační video, pro každého byl k dispozici i informační bulletin. Na začátku proběhlo slavnostní zahájení, kde promluvili zástupci pořádajících klubů spolu se zástupcem polského badmintonového svazu a také představitelé města Katowice a sponzorujících firem. Během dne se po hale pohyboval televizní štáb a turnajový fotograf, pro svou reportáž natáčeli záběry ze zápasů, dělali rozhovory s hráči i s oficiálními zástupci oddílů a sponzorů.

Většina účastníků turnaje bydlela v oficiálním turnajovém hotelu, kde pro ně byl zajištěn i večerní program včetně banketu a diskotéky. Dopravu mezi hotelem a halou zajišťoval turnajový autobus. Pro trenéry a doprovod byla v hale vyčleněna jedna klidná místnost s dostatkem kávy, čaje, drobného občerstvení a cookies, vše zdarma v rámci startovného. To sice nebylo nejnižší, ale na počtu zúčastněných hráčů se to vůbec neprojevilo, spíše to pomohlo vylepšit všechny doprovodné služby kolem turnaje.

Obědy i večeře v hale za příjemnou cenu zajišťovala cateringová firma, hráči tak neměli starosti s vlastním stravováním během celého třídenního turnaje.


David Smutný a Martina Ševčíková. Foto: Radek Ševčík

Na turnaji nebyla nouze o rozhodčí. Jednoduchý nápad - drobná odměna za dobrovolnou práci rozhodčího pro kteréhokoli z hráčů - neustále byla u stolku hlavního rozhodčího fronta zájemců. Tito dobrovolní rozhodčí pak měli jedinečnou možnost vidět zblízka a počítat zápasy třeba i těch nejstarších hráčů U19 a to byla taky obrovská zkušenost a zážitek. V hledišti pak bylo po celou dobu vidět jen málo nudících se hráčů trápících své tablety a mobily...

První den se hrálo spíše s časovým předstihem, zato sobotní vyrovnané a často třísetové zápasy už průběh turnaje protahovaly, takže poslední zápasy v sobotu končily až před desátou večer. To byl jeden z mála turnajových mínusů. Pak ještě menší prostory mezi kurty, ale to se dalo překonat disciplínou přihlížejících. Na neděli zbyla většinou už jen semifinále a finále všech disciplín, končilo se po druhé hodině.

A jako na velkém turnaji zde ti nejlepší dostávali prize money - ti mladší poukázku, ti starší hotovost za první tři místa. S tím se dalo hned zajít do stánku sponzora turnaje a pořídit si zde nějaké užitečné i neužitečné badmintonové vybavení.

Diplomy a pěkné velké medaile, speciálně vyrobené pro tento turnaj, určitě žádnému z úspěšných hráčů doma nezapadnou.

Celkově byl turnaj velkým zážitkem pro všechny zúčastněné. Nabrali jsme zde spoustu motivace a inspirace pro další tréninky i budoucí turnaje a určitě našim hráčům najdeme další příležitost, kde se budou moci porovnat s ostatními soupeři.

About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading