Co je to badminton a jak vznikl?
Badminton je individuální raketový sport, jehož kořeny sahají do Asie prvního tisíciletí našeho letopočtu. Zhruba v polovině 19. století viděli Britové v Indii hru zvanou poona a přivezli ji do Anglie, kde v sídle zvaném Badminton House získala své jméno a později i přibližnou dnešní podobu.
Badminton je v posledních desetiletích velmi populární u nás i ve světě, a to zejména proto, že jej mohou na odpovídající úrovni hrát všichni bez rozdílu pohlaví, věku či fyzické zdatnosti a k jeho provozování není třeba složitého vybavení: pouze raketa, vhodná obuv, míče a samozřejmě i kurt se sítí. Pozor na častou chybu, kterou lidé používají a rozpalují tak badmintonisty doběla: hrajeme s míčem/míčkem, NE košíčkem!
Badmintonu se po celém světě odhadem věnuje přes 230 milionů registrovaných hráčů, což z tohoto sportu činí druhý nejrozšířenější na planetě za fotbalem.
Celou dobu mluvíme samozřejmě o halovém badmintonu, na plážovou verzi zapomeňte, i když vloni byla Světovou badmintonovou federací BWF představena oficiální venkovní verze AirBadminton. Jejím hlavním účelem je ještě větší popularizace a rozšíření do dalších částí světa.

Je pravda, že je badminton nejrychlejší a jeden z fyzicky nejnáročnějších sportů na světě?
O žádném sportu nelze říci, že je objektivně fyzicky nejnáročnější. Badminton je specifický v tom, že pro odpovídající výkon musíte skloubit mnoho dovedností: techniku, vytrvalost, rychlost, výbušnost, razanci, ale i herní inteligenci a samozřejmě psychiku a taktiku.
Fyzicky je badminton opravdu náročný sport a dosáhnout mistrovství obnáší desetitisíce hodin na kurtu, v posilovně, na dráze i nad taktickou přípravou.
Co se rychlosti týče, mezi raketovými sporty je badminton jednoznačně nejrychlejší. Záleží samozřejmě na způsobu měření, ale okamžitě po odehrání raketou dosahuje míček rychlosti až pěti set km/h.
V čem je kouzlo badmintonu?
Právě ve zmíněné komplexnosti, ale i v samotném tréninku. Někdy je to o pilování techniky a drilu úderů, jindy zase o hrubé fyzické práci, někdy se hrají „jen“ tréninkové zápasy. Třeba atleti, když to zjednodušíme, téměř vždy začínají trénink rozběháním a atletickou abecedou, ale u badmintonu těch forem tréninku je nepřeberné množství. Proto je tak zábavný.
Velkou výhodou badmintonu je, že se v něm mohou prosadit sportovci s naprosto odlišnými styly a náturami, je hodně pestrý. Také, jak jsme již zmínili, není tento sport nijak náročný na vybavení.
V čem je rozdíl mezi hobby a závodním hráčem?
Podobně jako u ostatních sportů je rozdíl hlavně v technických dovednostech a pohybu. Velká část populace má stále ještě badminton zaškatulkován jako „chalupářskou zábavu“. O tom, jak odlišný je opravdový výkonnostní badminton od této verze, se v Čechách nejlépe přesvědčíte na některém z republikových šampionátů, utkáních extraligy či mezinárodním mistrovství ČR, kam se sjíždí i kvalitní konkurence ze zahraničí.
.jpg)
Jak moc je badminton populární v ČR?
V České republice je badminton jedním z nejoblíbenějších tzv. hobby sportů, haly pro komerční hraní jsou téměř celoročně plné. A to jsou třeba v Praze stovky kurtů. Vedle hobby verze ale existují desítky oddílů, které vychovávají výkonnostní badmintonisty od přípravek až do dospělosti, hraje se několik ligových soutěží, celorepublikové turnaje i národní šampionáty, kam se pokouší kvalifikovat stovky registrovaných hráčů. Česko má reprezentanty ve všech juniorských kategoriích, ti nejlepší bojují pravidelně o olympijské hry.
V zahraničí, zejména Asii, je pak badminton jedním z nejpopulárnějších sportů vůbec. Třeba v Indonésii jde o národní sport spolu s fotbalem, nejlepší badmintonisté jsou celebritami. Indická badmintonistka Pusarla Venkata Sindhu byla v roce 2019 třináctou nejlépe vydělávající sportovkyní na světě. Dalšími velmocemi jsou třeba Čína, Japonsko, Malajsie, Jižní Korea, v Evropě je hegemonem Dánsko a hodně se v posledních letech daří i Francii.