"Fotbal je jednoduchá hra. 22 hráčů se po 90 minut honí za míčem a na konci vždycky vyhraje Německo." Takto se po další porážce anglických fotbalistů na MS 1990 od Německa vyjádřil fotbalový útočník Gary Lineker. A po malých úpravách slavný výrok můžeme použít také ve světovém badmintonu. Místo Německa bychom samozřejmě zmínili Čínu, která znovu vyhrála slavný Sudirman Cup. Potřetí v řadě. Potřinácté z posledních patnácti ročníků!
Dějištěm mistrovství světa smíšených družstev bylo minulý týden východo-čínské město Su-čou, domácí reprezentace tak měla o motivaci postaráno. A nutno říci, že si Číňané na turnaji počínali, s výjimkou semifinálové bitvy s Japonskem, opravdu suverénně. V základní skupině i následném čtvrtfinále neztratili ani zápas, jednoznačně zničili Egypt, Singapur, Dánsko i Indonésii. Do nejlepší osmičky se kromě Číny a Indonésie probojovali také Thajsko, Japonsko, Korea, Tchaiwan a Dánsko.
Čtvrtfinálový pavouk Sudirman Cupu 2023 najdete zde>>>
Boje o semifinále měly ve třech případech jasného vítěze. Zmiňované utkání Číny a Indonésie jednoznačně ovládl domácí výběr, Korea si pohodlně poradila s Tchaiwanem, větší problémy neměl ani výběr Malajsie proti Dánsku, které bohužel zradilo tělo hvězdného Viktora Axelsena. Olympijský šampion musel kvůli zranění vzdát dvouhru proti Lee Zii Jia, následně se odhlásil také z Malaysia Masters, které se hraje tento týden v Kuala Lumpur. Jednoznačně největší drama se tak odehrálo mezi Thajskem a Japonskem. Vyrovnanou bitvu nakonec rozhodl až poslední pátý zápas, který ve třetím setu urvali světové sedmičky Takuro Hoki a Yugo Kobayashi.

Čínský tým nikdy v historii na domácím šampionátu neprohrál. To platí i po letošním ročníku, v semifinálovém utkání byli ale Číňané první domácí prohře nesmírně blízko. Po třech zápasech vedli Japonci nad největším favoritem po výhrách Kyohei Yamashity s Naru Shinoya v mixu a Akane Yamaguchi ve dvouhře 2:1, vítězný bod měl zemi vycházejícího slunce znovu zajistit pár Hoki a Kobayashi. Parádní zápas v neskutečné divácké kulise vyvrcholil ve třetím setu, kde si bývalé světové jedničky vypracovali nad dvojicí Liu Yu Chen a Ou Xuan Yi nadějné vedení 20:16. Žádný ze čtyř mečbolů však proměnil nedokázali, naopak Číňané zápas ukončili šesti body v řadě. Čínský obrat dokonaly v dámském deblu stálice Jia a Chen.
Druhé semifinále mezi Malajsií a Koreou bylo o poznání jednoznačnější. Jediný bod Malajsie získal ve dvouhře Lee Zii Jia, to bylo ale ze strany loňských semifinalistů vše. Korejci jsou druhým nejúspěšnějším výběrem v historii Sudirman Cupu se čtyřmi triumfy, od roku 1995 jsou také jediným týmem, který dokázal Číňany porazit. Povedlo se jim to dvakrát, ve finále v roce 2003 a na šampionátu o čtrnáct let později v roce 2017.

V letošním finále ale Číňané znovu ukázali, proč jsou na Sudirman Cupu tak suverénní. Korejci sice místy čínským velikánům zatápěli, badmintonového obra však skolit nedokázali. A to ani v jednom zápase. Blízko k tomu měli hned v prvním mači, kde Seo Seung Jae s Chae Yu Jung vyhráli úvodní set a v druhé sadě vedli už 19:16, mistři světa Zheng Si Wei a Huang Ya Qiong však znovu ukázali svoji extratřídu a předvedli parádní obrat. V mužské dvouhře pak potvrdil roli favorita Shi Yu Qi, který ve dvou setech porazil poměrně neznámého Korejce Lee Yun Gyu. Zbytek korejských nadějí tak spadl na jednadvacetiletou hvězdičku An Se Young, které však v cestě stála olympijská vítězka Chen Yu Fei. Mladá Korejka svou soupeřku sice porazila v posledních třech vzájemných zápasech, v Su-čou však tahala za kratší konec. Chen ustála i kratičkou krizi na konci druhého setu a nakonec zajistila Číně rozhodující třetí bod.
Sudirman Cupu tak dále vládnou Číňané, kteří vyhráli potřetí v řadě, celkově potřinácté. "Vítězství bylo neskutečně těžké, zvláště proto, že hrajeme doma a hodně se od nás očekává," rozplýval se po triumfu šéf čínského badmintonu Zhang Jun, který si pochvaloval hlavně semifinálový obrat. "Tento titul je největší v historii."