Jedním z primárních cílů Trenérsko-metodické komise ČBaS, jejichž plné znění naleznete ve vizi TMK, bylo vytvoření koncepčního systému společné sportovní přípravy talentované mládeže. Po Národním a Vrcholovém centru mládeže, jsou do provozu uváděna také Sportovní střediska. S ohledem na pandemická opatření alespoň v omezeném režimu.
“Předně bychom rádi poděkovali všem zájemcům, kteří se do prosincové žádosti zapojili. Ceníme si jejich spolupráce i množství dotazů či konzultací s TMK při vyplňování žádosti. A to obzvlášť v době, která sportu příliš nenahrává,” říká na úvod jedna z koordinátorek spuštění Sportovních středisek Kateřina Hejdrychová.
Nová podoba žádosti
Na výzvě, která byla po podzimních zkušenostech a zpětné vazbě, rozšířena o nové části, mohli žadatelé pracovat měsíc. “Sešlo se nám celkem 23 žádostí k jejich datu podání. Takový zájem nás mile překvapil a následujících 14 dnů jsme jednotlivé žádosti pečlivě vyhodnocovali. Výsledky jsme žadatelům sdělili ve třetím lednovém týdnu. Nyní jsou již s vybranými SpS podepsány smlouvy a my je můžeme oficiálně představit badmintonové veřejnosti,” dále popisuje Hejdrychová
Od ledna roku 2021 má český badminton přesně 20 sportovních středisek, které budou na oddílovém základu tvořit začátek možné profesionální sportovní cesty. Český badmintonový svaz, tak díky nastavení nového systému a provázanosti Sportovních středisek na aktuálně vznikající Sportovní centra mládeže, splňuje předpoklad pro výchovu budoucích reprezentantů a reprezentantek.
Žádost, která byla společně s ostatními dokumenty veřejně dostupná na webu ČBaS, se skládala ze čtyř částí. Pro uživatelsky příjemnější vyplnění bylo také vytvořeno instruktážní video.
“Hlavním cílem byla transparentnost a zároveň nastavení kvality celého procesu. Uvědomujeme si, že žádost nepatřila mezi obsahově jednoduché. Uvažme však, že jsme podle ní rozdělili částku 2,1 milionu korun z poskytnuté státní podpory. Potřebovali jsme proto komplexní obrázek o úrovni daného žadatele, který bude odpovídat také dotačním pravidlům Národní sportovní agentury,” upřesňuje Markéta Osičková, druhá z koordinátorek SpS a v současné době také šéfka Lektorské rady ČBaS, která dále dodává:
“Žadatel pomocí několika částí žádosti prokazuje organizační schopnosti, zázemí oddílu, na které SpS navazuje, a také úroveň kvalifikace hlavního trenéra. Odborné trenérské vedení je základem kvalitní sportovní přípravy a proto jsme se na něj zaměřili.”

Hodnocení a finální počet SpS
Tréninkový proces měl být v žádosti popsán především v “Týdenním plánu mikrocyklu”, který zahrnoval, mimo základního plánu badmintonových a kondičních tréninků, také ukázku konkrétních popisů tréninkových jednotek. V rámci dlouhodobého plánování byla dále kompetence prokazována pomocí odpovědí na šestici otázek v “Popisu sportovní přípravy”.
Obě tyto oblasti byly pomocí dvojitého vyhodnocení obodovány a přičteny k dalším hodnoceným kritériím. Jednotlivá kritéria odpovídala a poukazovala na celkové trenérské zázemí (50 % z celkových bodů), ze 30 % hodnotila úspěchy oddílu/klubu, a z 20 % odpovídala celkové aktivitě oddílu/klubu.
Součet všech bodovaných složek určil celkové pořadí jednotlivých žadatelů, kteří byli rozděleni do čtyř výkonnostních skupin. Každé skupině byl přiřazen finanční příspěvek na provoz Sportovního střediska. Celkově se předpokládá rozdělení již zmiňovaných 2,1 milionu korun.
Žadatelé byli, na základě dopředu sdělených podmínek, vyzváni ke spoluúčasti na zajištění chodu SpS ve výši 30 % celkových nákladů. Jedná se totiž o nadstavbu oddílového provozu.
Kompletní přehled Sportovních středisek, včetně výše příspěvku, naleznete zde.
Plány nových SpS
Různá vládní omezení, způsobená koronavirovou pandemií, plnému provozu SpS bohužel nenahrávají. Stejně jako zkušební provoz SpS na podzim, musí i ta současná Sportovní střediska počítat s omezenou přípravou. Ze strany TMK je doporučováno se připravovat pomocí online tréninků a individuálních jednotek ve venkovních prostorách ve formátu – 1 trenér na 1 svěřence. Dále je možné pomocí online komunikace vést videorozbory či pracovat na nastavení celkové morálky skupiny.
S trenéry i organizátory je hned na 15. 2. naplánováno první online setkání, na kterém budou seznámeni nejen s postupem vyhodnocení žádosti, ale také se budou moci zapojit do diskuze nad společnými tématy, jež se týkají právě sportovní přípravy SpS hráčů a hráček, jakkoliv jim současná situace provozu SpS bohužel nenahrává.
“Rádi bychom trenéry motivovali ke vzájemné diskuzi a společnému brainstormingu, který ve finále poslouží nejen Sportovním střediskům. Každý totiž bude mít šanci přispět svými názory a zkušenostmi, a podílet se na tvorbě nastavení systému sportovní přípravy v českém badmintonu,” zdůrazňuje nutnost trenérské debaty Hejdrychová.

A co ostatní kluby či oddíly?
Smyslem celkového systému péče o talentovanou mládež je navázat na kvalitní práci oddílů a klubů a umožnit přechod talentovaných hráčů směrem k profesionální sportovní přípravě.
Z toho vyplývá, že je nutné nezaměňovat příspěvek na SpS s příspěvkem pro oddíl či klub.
Sportovní středisko roste na stabilních základech daného organizátora, je výběrovou nadstavbou sportovní přípravy a rozhodně nenahrazuje dosavadní práci klubu/oddílu. Proto je také fungování SpS podmíněno finanční spoluúčastí daného oddílu/klubu.
Příspěvek SpS naopak pomáhá žadateli a jeho trenérům v možném pracovním posunu, kdy jsou vytvořeny finanční podmínky pro vznik nového či vyššího pracovního trenérského úvazku.
Pro všechny kluby a oddíly je, vedle městských či krajských dotací, určena především dotace v systému “Můj klub”, vypsaná přímo Národní sportovní agenturou. Tato výzva je zaměřena na podporu sportovních klubů, tělovýchovných a tělocvičných jednot, které se věnují sportování dětí a mládeže od 3 do 23 let. Podpora je tak přímo nasměrovaná ze strany státu směrem ke klubům a oddílům. ČBaS je v tomto směru, stejně jako doposud, připraven s žádostmi pomoci.