V sobotu 20. května nebyla největší koncentrace trenérů na turnajích, ale na 2. Badmintonové konferenci, která nesla podtitul "Zažijte badminton jinak". Pořadatelský tým, v čele s Eliškou Maixnerovou, v kooperaci s FTK UPOL, ČBaS a BWF uspořádali skvělou vzdělávací akci s množstvím přednášek a workshopů. Pojďme se podívat na ohlasy nadšených účastníků.
V ranních hodinách se na půdě Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci (FTK UPOL) sešlo 80 účastníků, kteří toužili po rozšíření obzorů nejen v tématech přímo spojených s badmintonem. Konference se letos svou šíří námětů dotkla ku příkladu i úskalí spojených s ženským sportem, či umožňovala vést debatu rodičů s odborníky z oblasti sportovní přípravy.
Konferenci otevřela hlavní pořadatelka Eliška Maixnerová, spolu s předsedou svazu Petrem Martinecem, který již plně odstartoval dopolední blok ve velké přednáškové aule. Doktorka Hana Pernicová se věnovala mentálnímu tréninku u mladých sportovců. Následně navázal Mgr. Václav Petráš s názornou ukázkou mentální odolnosti. Téma sexuality v práci trenéra pak otevřelo trio akademiků – docentka Dana Štěrbová, docent Zbyněk Svozil a Mgr. Petr Krol.

Účastník Standa tuto první polovinu přednáškové části hodnotil takto: "Byla to moje první badmintonová konference. Očekávání byla veliká, cesta do Olomouce spletitá. Blok přednášek se skládal ze šesti přednášek, kdy každý přednášející měl na své téma necelých třicet minut. Pro mě osobně byla nejzajímavější přednáška Mgr. Václava Petráše na téma mentální odolnosti. Názorná ukázka a rozbor rozhovoru. Vše zapadalo a dávalo jasný smysl.“
Účastnice Zuzka první blok viděla následovně: "Bylo fajn poslechnout si přednášky na konferenci a vidět, že už u nás trenéři chápou, že nestačí jen “pinkat a běhat”, ale že výkon a trénink ovlivňuje daleko víc věcí. S Vaškem Petrášem jsem osobně spolupracovala jako hráčka a mohu jen doporučit.“
Po pauze následoval druhý přednáškový blok, kde hlavní postava konference – Kenneth Kruse Larsen – nastínil rozdíly mezi různými trenérskými styly a své užívané techniky. Doktorka Marta Gimunová následně poukázala na záležitosti doprovázející ženský menstruační cyklus, spolu s vlivem fází cyklu na sportovní výkon. Poslední přednáškový spot využila Mgr. Kateřina Honová k zbourání mýtů a poukázání faktů spojených s regenerační technikou válcování.

K těmto přednáškám účastník Standa přidává další poznatky: "V druhé polovině bych vyzdvihl energický přednes Mgr. Kateřiny Honové a její základy a fakta k válcování. Po této přednášce mě naplnil smutek, že jsem si nevybral v praktické části právě tento workshop, třeba příště.
Konference byla zajímavá, přínosná a velké dík patří organizátorům za uspořádání takové akce. Těším se na další ročník.“
I Zuzka kladně kvituje témata druhé poloviny přednášek: "Oceňuji, že se otevírá téma vlivu menstruace na výkon. Myslím, že trenéři si často nedovedou představit, jak to sportovkyním může komplikovat trénink a závody a že by se tomu měla přizpůsobit zátěž. Celkově to pro mě bylo spíše zopakováním toho, co již znám, protože přednášející neměli příliš prostoru téma více rozvést. (pozn. hlavní organizátorky: konference slouží k otevřených různých témat, nikoli jako prostor pro hloubku či naučení se dané techniky, k tomu jsou určené semináře či kurzy odborníků).“
Po ukončení dopoledního bloku samotným odborným garantem doktorem Michalem Šafářem, se účastníci rozdělili do nahlášených skupin workshopů. Aplikací moderních diagnostických postupů do trenérské praxe se věnoval docent Michal Botek. Účastník Jakub k tomuto workshopu poznamenal: "Teoreticko-praktická přednáška doc. Botka byla super sondou principů fungování těl sportovců. Přednášející mimo jiné vysvětloval principy energetického krytí různých druhů zatížení, v návaznosti na to rozebral různé způsoby sledování odezvy organizmu na fyzickou i psychickou zátěž, či benefity suplementace molekulárním vodíkem. Věřím, že to pro trenéry bylo inspirující, a že si všichni odnesli nové poznatky, třeba i z vysoce vybavené laboratoře sportovní diagnostiky, kde jsme mohli vidět různá zařízení pro měření výkonu.“

Na půdě FTK UPOL se odehrál i workshop s názvem Se(x) Má Fór – otevřeně a bezpečně k tématům sexuality ve sportu, pod taktovkou docentů Dany Štěrbové, Zbyňka Svozila a Mgr. Petra Krola. Účastnila se jej mimo jiné i Lucka, která hodnotila takto: "Zajímavé téma, o kterém se nemluví a které je poměrně tabu v českých vodách. Určitě stojí nad tím přemýšlet, jak se chováme jako trenéři vůči hráčům. Nikdy jsem to takto nevnímala a bylo pro mě zajímavé přemýšlet nad tím, jak přistupovat k dětem.“
Posledním workshopem, který se na FTK UPOL uskutečnil, byl Diskuzní stůl pro rodiče, kterého se mimo doktorky Martiny Bernacikové, doktora Michala Šafáře a Tomáše Krajči účastnila třeba i maminka Martina: "Děkuji za příležitost setkat se se skutečnými odborníky, kteří umí jednoduše pojmenovat problémy, které nás skutečně trápí. Hodina a půl utekla velmi rychle, a to jsme jednotlivá témata jen otevřeli. Bylo to velmi inspirativní.“
Ve stejném čase se ve sportovním centru Omega konal první ze dvou workshopů Kennetha Kruse Larsena, zaměřený na odlišné způsoby trénování badmintonu. Účastnice Martina jej hodnotí pozitivně: "Můj hlavní postřeh z přednášky a workshopu je naučit svěřence myslet, být jako trenér vytrvalý, naučit děti komunikovat a v chybě vidět možnost zlepšovat se. Jen ten kdo chybuje, a svou chybu si sám uvědomí, se může posunout…To je zcela jiny přístup, který závisí hlavně na osobnosti trenéra, na jeho zkušenostech. Líbilo se mi, s jakou energií přednášel. Příště bych takovému odborníkovi dala více prostoru k předání své know-how. Také bych se přimluvila o překlad jeho knížky taktických cvičení.“

Spolu s Larsenovým druhým workshopem k trénování, se konala praktická lekce Mgr. Kateřiny Honové, s názvem Rolování v praxi: jak zajistit nejlepší možný výsledek v rámci kompenzací. Účastnice Lucka uvedla: "Workshop zaměřený na rolování byl za mě velice zajímavý. Dozvěděla jsem se spoustu nových informací o tom, jak se správně rolovat, a hlavně jakým chybám se vyvarovat. Naučila jsem se také nové cviky, které budu rozhodně praktikovat. Dále jsem například zjistila, že se dá s válcem posilovat a lze ho i využít na začátku tréninku k dynamickému strečinku.“
Poslední z workshopů v centru Omega, byl zaměřen na prevenci přetížení a zranění, od Mgr. Jana Rýpara. Jeho zevrubné hodnocení přidává účastník Pavel: "Co když se zeptáte jakéhokoli trenéra, zda by chtěl předcházet přetížení a zranění svých hráčů? Každý trenér vám odpoví, že rozhodně ano. Ale ruku na srdce, kolik trenérů a klubů tomu předchází? Minimálně se o tom teď začne víc mluvit, protože to bylo jedno z témat na badmintonové konferenci v Olomouci."
"To, že je hráč přetížen je výsledkem dlouhodobé zátěže, kterou hráč nestačil zregenerovat. Následuje pokles výkonnosti a v konečném důsledku i stability. Můžeme tomu velice dobře předejít začleněním minimálně dvou bodů do tréninkové jednotky. Prvním je protažení. Nyní je velice trendy tzv. rolování. Zde je pravděpodobně nejdůležitější správně zvolit tvrdost rolleru. Napovím, provedení standard nebo měkká varianta je do začátku plně dostačující. O tom, jak provádět rolování je na delší vyprávění, a tedy i na samostatný článek. Druhým bodem je posilování. V tomto případě nejde o klasické silové posilování, ale zpevnění středu těla. Nejznámějším propagátorem je u nás prof. PaedDr. Pavel Kolář, Ph.D.. Jedná se především o statická cvičení, při kterých je nutné správné dýchání. Při cvičení se neorientujeme na četnost, ale na kvalitu provedení cviku, který opakujeme několikrát. Během cviku se snažíme vnímat tělo, jak na daný pohyb reaguje a zda zapojujeme správné svaly v dané dechové fázi. Jelikož se jedná o cviky s dechovým cvičením, hlavní zaměření je tedy na oblast břicha. Nicméně jsme tímto způsobem schopni zapojit i další svaly a docílit tak komplexního posilování."
"Doufám, že Vám toto krátké zamyšlení pomůže v předcházení přetížení či zranění. Anebo, že výše uvedené informace nejsou pro Vás ničím novým. To by pak znamenalo, že úvodní polemika byla lichá a hráči jsou v „dobrých rukách“.“
Hlavní organizátorka uzavírá článek pozváním na třetí ročník Badmintonové konference, který jako poslední bude mít podtitulek "Zažijte badminton jinak“: "V příštím roce bychom rádi na akci pozvali přednášející, kteří byli nejlépe hodnoceni ve zpětné vazbě účastníků v loňském a letošním roce. Proto věřím, že se máme opravdu na co těšit a že se opět v hojném počtu se potkáme.“
