logo
Český badmintonový svaz

První den MČR: Nasazená jednička Mendrek končí

Velké překvapení se urodilo hned v prvním dni mistrovství ČR v badmintonu dospělých, které se od pátku do neděle koná v Praze-Štěrboholech. Nasazená jednička ve dvouhře mužů Adam Mendrek prohrál ve druhém kole s osmnáctiletým Ondřejem Králem.

Pátek nebyl Mendrekovým dnem. Aktuální česká jednička na světovém žebříčku působila až příliš zodpovědně a postrádala to, čím oplýval Ondřej Král – aktivitu, odvahu a hlavně uvolněnost.

Po prvním setu, který Král vyhrál 21:18, se očekával nástup Mendreka, jenže ani rady devítinásobného mistra republiky Petra Koukala na trenérské lavici nedokázaly favoritovi rozvázat ruce a nohy. Když se k tomu přidal velký cit Krále na síti a ploché křivky, které dělaly Mendrekovi problémy, překvapení bylo na světě. Slušně zaplněná hala, která lačnila po překvapení, doprovodila Ondřeje Krále do čtvrtfinále potleskem po výsledku 21:18 a 21:14.

"Psychicky a takticky jsem zvládl zápas velmi dobře. Mám velkou radost! Turnaj tím ale rozhodně nekončí a zítra udělám všechno, abych vybojoval medaili," zhodnotil zápas dne jeho vítěz Ondřej Král.


Druhý nasazený Milan Ludík do osmičky prošel v poklidu po výhře nad Petrem Tomalou, dál jde i další z favoritů Jan Louda, jenž po koncentrovaném výkonu porazil Jiřího Krále 21:11 a 21:12.

V dalších částech pavouku mužského singlu zaujala třeba třísetová bitva Petra Berana s Janem Benbenkem. Beran soupeře podcenil a než se zkoncentroval, byl první set pryč. Nakonec si vloni bronzový Beran došel pro vydřenou výhru 15:21, 21:16 a 21:17. Skvělého výsledku – postupu mezi osm nejlepších dospělých singlistů - mohl dosáhnout patnáctiletý Tomáš Švejda, jenž však v těsné koncovce třetího setu podlehl Bedřichu Valentovi.

Výsledky dvouhry mužů.

Mezi ženami postupují všechny tři nejvíce favorizované hráčky. Jen Tereza Švábíková bude možná litovat ztracené koncentrace ve druhém setu zápasu proti dobře bojující Veronice Kubečkové. Švábíková ale další velké překvapení nedopustila a ve třetím setu už Kubečkovou přehrála jasně 21:10.

Kateřina Tomalová zvládla ošemetný zápas s Veronikou Dobiášovou, Zuzana Pavelková si pak překvapivě hladce poradila s Magdalénou Lajdovou. Bojovnicí dne je Michaela Myšáková, která si místo mezi osmi nejlepšími singlistkami zasloužila díky dvěma vydřeným výhrám 21:17 ve třetím setu nad juniorkou Janou Adámkovou, proti Anně Legátové to bylo v rozhodujícím setu dokonce 21:19.

Výsledky dvouhry žen.

Za překvapení lze považovat i některé výsledky ze smíšené čtyřhry: Michal Hubáček s novou spoluhráčkou Lucií Krpatovou zdolali ve třech setech Filipa Budzela s Terezou Švábíkovou. Zvlášť Michal Hubáček si utkání hodně užil. Nečekalo se ani vyřazení Petra Jelínka s Dominikou Kurzovou, kteří nestačili na Ondřeje Helara s Veronikou Srncovou a prohráli 21:11, 21:23 a 18:21.
Michaela Myšáková, bojovnice dne. Foto: Pavel Růžička.

Highlightem soutěže mixů mělo být střetnutí Pavla Drančáka s Michaelou Fuchsovou a Vojtěcha Šelonga s Denisou Šikalovou. Druhý jmenovaný pár s tímto losem do druhého kola spokojený nebyl, ale nakonec si pohlídal dvousetové vítězství 21:18 a 21:17.

Vývoj šampionátu neblaze poznamenalo zranění Matěje Hubáčka. Ten si v zápase druhého kola mixů poranil zadní stehenní sval. Zápas proti Tomáši Švejdovi a Sabině Milové, do té doby rozehraný na vítězství, odkulhal takřka po jedné noze a ze soutěže deblů, kde spolu s bratrem Michalem figurovali jako nasazené dvojky, se rovnou odhlásil. Tímto přejeme Matějovi brzké zotavení.

Výsledky smíšené čtyřhry.

Jedním z nejhodnotnějších zápasů pátečního programu bylo utkání druhého kola mužského deblu, kde se až příliš brzy potkaly dva kvalitní páry – první nasazení Jan Hubáček s Lukášem Holubem a Vojtěch Šelong s Michalem Světničkou.

Vyhecovanou bitvu nakonec zvládli lépe Šelong se Světničkou, kteří ze stavu 20:20 ve třetím setu získali zápas pro sebe díky bodům přímo z příjmu a podání. Je velkou škodou, že se jednalo o poslední zápas dne a hala se již vyprázdnila.

Pohled do turnajové haly. Foto: Pavel Růžička.

Podle očekávání zatím jistě kráčí pánským deblem v pavouku zastrčený, ale přesto favorizovaný pár Jakub Bitman, Pavel Drančák, turnajové trojky Ondřej Král a Ivo Stoklas sehrály vypjatou bitvu proti Jakubu Zahrádkovi a Lukáši Kurzovi. Hodně šťastní půjdou dnes spát Jakub Mazúr s Václavem Benbenkem, kteří otočili zápas proti Janu Somerlíkovi a Václavovu bratru Janovi.

Velezkušení Martin Herout s René Nedělou pošetřili síly, jelikož jejich soupeři měli být již zmiňovaní z poloviny zranění bratři Hubáčkové.

Výsledky mužské čtyřhry.

„Nabitější“ spodní polovina pavouku dámského deblu přinesla podle očekávání vyrovnané zápasy. Překvapením zaváněl zápas mezi turnajovými dvojkami Hanou Milisovou a Eliškou Maixnerovou a Bertou Ausbergerovou s Michaelou Zelinkovou. Vyzývatelky obhájkyň loňského stříbra vedly ve třetím setu 16:12, v tu chvíli ale zaúřadovala zkušenost. Maixnerová s Milisovou nasadily taktiku „z každé pozice zrychlit a jít si za tím“, což se ukázalo jako moudré rozhodnutí. Šňůrou osmi bodů při podání Milisové byl stav otočen a favoritky přece jen postupují. Velké zklamání pro Bertu s Michaelou.

Porada páru Lucie Krpatová, Michal Hubáček. Foto: Pavel Růžička.

Třetí nasazený pár Ivana Zychová, Dominika Kurzová zvládl zápas s deblistkami, které se velmi dobře prezentovaly v této hale na podzim při evropském šampionátu do 17 let. Lucie Krpatová s Kateřinou Zuzákovou prohrály 21:16, 17:21 a 14:21.

Na výkon prvních nasazených deblistek Michaely Fuchsové s Alžbětou Bášovou si musíme počkat do soboty.

Výsledky čtyřhry žen.

A kdy že začínáme?

Pokud nechcete zmeškat čtvrtfinálový program MČR dospělých, dejte si rezervu a do Sportovní haly ve Štěrboholech dorazte brzy, boj o medaile vypukne v 9:00 smíšenou čtyřhrou.

About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading