logo
Český badmintonový svaz

Rasmussen opět v Nymburce. Dánský kouč dohlíží na juniorské reprezentanty, vedl i seminář

Již potřetí od začátku letošního roku se juniorský reprezentační výběr sešel v Nymburce ke společnému soustředění. Po dvou kratších reprezentačních srazech a společném výjezdu na Hungarian Junior se takřka kompletní širší národní tým připravuje pod vedením špičkového dánského trenéra Steffena Rasmussena celý týden. 
 
Kromě tréninků s našimi nejlepšími juniory vedl Steffen Rasmussen v Nymburce ve spolupráci s TMK ČBaS i dvoudenní trenérský seminář. O obou akcích informuje vedoucí sportovního úseku ČBaS Pavel Florián:
 
Steffena Rasmussena si mnozí z vás možná ještě budou pamatovat z podzimu, kdy vedl říjnové soustředění singlové reprezentace dospělých. Zároveň právě tento muž se jeví v současnosti jako nejvhodnější kandidát na post šéftrenéra Národního badmintonového centra, o jehož vznik usilujeme. 

Steffen Rasmussen a čeští juniorští reprezentanti. Foto: Tomáš Krajča.
 
Fakt, že Rasmussen v minulé sezóně ukončil svou mezinárodní hráčskou kariéru a rozhodl se věnovat studiu fyzioterapie a naplno trenérství, mu nesebral nic z jeho badmintonového umu.

Steffen Rasmussen stále pravidelně trénuje a nastupuje na pozici singlové jedničky v nejvyšší dánské týmové soutěži, přičemž v té si v prosinci mimo jiné poradil s Nizozemcem Markem Caljouwem, hráčem, který aktuálně figuruje na 38. místě světového žebříčku a jenž byl nad síly naší jedničky Adama Mendreka na Swiss Open minulý týden. 
 
Trénink pod Rasmussenovým vedením je zaměřený na footwork, zejména split-step a první rychlý krok vč. správného natočení těla do rohu, kde se bude hrát úder. Dále se pak junioři věnují úderům v přední a střední části kurtu, kde je důraz kladen na základní biomechanické principy a správné odehrávání úderů vč. změn držení rakety (zde stojí za zmínku především odehrávání úderů se zapojením všech částí horní končetiny – ramena, paže, lokte, předloktí, zápěstí a prstů, podpořené aktivací nohou a horní poloviny těla). 

Rasmussen během trenérského semináře. Foto: Tomáš Krajča.
 
Soustředění v krátkosti zhodnotil jeden z reprezentantů Jan Viktora:  
 
Jaké je soustředění v Nymburce s dánským terénem? 
Je to něco jiného, poznáváme trochu jiný styl trénování.
 
Co ti přijde jiného, když trénink vede Steffen, oproti jiným českým trenérům? 
Jsou daleko více zaměřené na techniku a Steffen také vstupuje daleko více do kombinací a říká nám, jak máme věci dělat.
 
Na co jste se během předešlých dnů zaměřili a v čem si myslíš, že tě soustředění nejvíc posune? 
Zaměřili jsme se hodně na split-step a pohyb po něm, a pak také techniku úderů jak zezadu, tak i na síti. Takže si myslím, že se technicky zlepším.
 
Líbilo by se ti, kdyby se Steffen i nadále podílel na tvé přípravě v rámci reprezentačních kempů a případně i dalších akcí? 
Určitě, myslím, že nám může do budoucnosti hodně dát.

Trénink pod dohledem trenérů i kamer. Foto: Tomáš Krajča.
 
Důvodem, proč se právě Dán Rasmussen jeví jako vhodný kandidát na post šéftrenéra české reprezentace, jsou jeho bohaté zkušenosti nejen s vedením hráčů, ale i vzděláváním trenérů. A právě další zdokonalování trenérského know-how je něco, co nás všechny může posunout dále a bez čeho se v budoucnu v českém badmintonu neobejdeme. 
 
Že Rasmussenova studnice badmintonových znalostí je z českého pohledu takřka bezedná, se mohla v úterý a ve středu přesvědčit desítka trenérů, kteří se zúčastnili trenérského semináře konaného právě v Nymburce u příležitosti probíhajícího soustředění (o přípravách semináře jsme informovali v předchozím newsletteru TMK).

Trenéři měli možnost sledovat hned 6 tréninkových jednotek (10 hodin) doplněných dvěma praktickými ukázkami tréninku pohybu a techniky (3 hodiny) a připravit si další otázky pro společnou diskusi s trenérem (2 hodiny). Během dvou dnů tak měli trenéři možnost zhlédnout a aktivně se zapojit do celkem 15 hodin interaktivní výuky v prvotřídní kvalitě. 

Momentka ze soustředění se Steffenem Rasmussenem. Foto: Tomáš Krajča.
 
Pro tentokrát byl osloven o něco užší okruh trenérů (zhruba 25 jmen), abychom viděli, jestli spojení reprezentačního soustředění a trenérského školení funguje. Vzhledem k tomu, že se model osvědčil, již nyní připravujeme další podobný seminář, který plánujeme nabídnout širšímu okruhu trenérského publika, a rozhodně je toto cesta, kterou se chceme vydat i v budoucnu. 
 
Trenérský seminář i soustředění hráčů navíc doplnila ještě přednáška na téma prezentace hráčských výsledků i práce trenérů a jejich svěřenců na sociálních sítích. Její obsah vám přiblížíme v dalším článku, stejně jako se pokusíme přinést i konkrétní výstupy ze semináře určeného trenérům. 

Jeden z přítomných trenérů Mirko Šída po semináři řekl:

"Pro mě velmi inspirativní seminář se spoustou zajímavých ukázek dánské badmintonové školy. Skvělý přístup Steffena, který všechna probíraná témata podrobně vysvětlil i prakticky předvedl. Kladně mohu ohodnotit též přednášku o komunikaci na sociálních sítích. Pokud bude možnost zúčastnit se takového semináře příště, rád toho využiji."

Pavel Florián
 
About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading